Odciski

Odciski nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą boleć, a nawet powodować stany zapalne. Zmianom tego rodzaju możemy zapobiegać, a jeśli już nas dotknęły, warto je profesjonalnie usunąć. Jak to zrobić?

Nasze stopy każdego dnia muszą dźwigać ciężar całego ciała – niekiedy także w niezbyt wygodnym obuwiu. Gdy dochodzi do nadmiernego tarcia i nacisku na naskórek, może on ulec uszkodzeniu, dając ranę, albo może zacząć nadmiernie narastać.

Gdy dochodzi do narastania naskórka, nie złuszcza się on jednak samoczynnie, ale obumiera, tworząc narośl. Ma ona najczęściej żółtawe zabarwienie. To właśnie wtedy mamy do czynienia ze zmianami określanymi jako odciski. Odciski mogą znaleźć się w różnych miejscach stóp, między innymi na pięcie, śródstopiu czy na palcach.

Modzele

To reakcja obronna organizmu, w której skóra adaptuje się do istniejącego obciążenia. Chodzenie to ciągle powtarzający się ucisk na podeszwę stopy. Nieodpowiednie obuwie, praca, obciążenia (np. nadwaga), powodują że skóra przyzwyczaja się do istniejącej sytuacji. W przypadku obuwia, twarda podeszwa, nierówności spowodowane np. zagięciem wkładki, nieumiejętnie wykonane szwy czy też buty zbyt ciasne mogą przyczynić się do powstania modzeli. Przyczyną może być również wymuszona, ciągle powtarzająca się pozycja ciała obciążająca stopy, tj. wielogodzinna stojąca praca.